УВАГА! Матеріали ІІ науково-практичної інтернет-конференції з міжнародною участю «ФАРМАЦЕВТИЧНА НАУКА ТА ПРАКТИКА: ПРОБЛЕМИ, ДОСЯГНЕННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ», 27 квітня 2018 р.

Шановні колеги! Вашій увазі представлено матеріали ІІ науково-практичної інтернет-конференції з міжнародною участю «ФАРМАЦЕВТИЧНА НАУКА ТА ПРАКТИКА: ПРОБЛЕМИ, ДОСЯГНЕННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ», що пройшла  27 квітня 2018 р. на базі кафедри загальної фармації та безпеки ліків ІПКСФ НФаУ.

МОЗ Казахстану готує проект адресної доставки пільгових ліків

4 грудня 2017 року на засіданні уряду Казахстану Міністр охорони здоров'я республіки Елжан Біртанов повідомив про спільні з «Казпочта» плани з доставки пільгових ліків пацієнтам додому, передає Фармвісник.

Проект буде презентовано громадськості в 2018 році.

Причиною розробки проекту стали як глобальна тенденція з адресної доставки, так і необхідність забезпечення адекватного планування кількості закуповуваних препаратів через цифровзацію системи.

Крім того, за словами Біртанова, це дозволить залучити самих пацієнтів в систему контролю призначення їм пільгових препаратів щоб уникнути шахрайських схем.

Вчені підрахували тривалість первинної консультації лікаря в різних країнах

Тривалість прийому лікарями первинної ланки в 67 країнах світу становить від 48 секунд в Бангладеш до 22,5 хвилини в Швеції. В середньому, половина населення планети не може розраховувати більше, ніж на 5 хвилин уваги лікаря. До такого висновку прийшли автори дослідження, опублікованого в BMJ, пише Reuters.

Дослідники вивчили 178 робіт, присвячених тривалості лікарських оглядів та складених в 67 країнах. Виявилося, що в 18 країнах, в яких проживає близько половини населення планети, прийом фахівцем первинної ланки триває менше 5 хвилин. Ще в 25 країнах тривалість лікарського огляду становить до 10 хвилин.

Автори зазначили, що в розвинених країнах час консультації поступово зростає. Так, в США тривалість прийому у лікаря щорічно зростала на 12 секунд і тепер дорівнює 20 хвилинам. При цьому в країнах з низьким і середнім рівнем доходу тривалість консультації навпаки скорочується, що пов'язано з ростом числа пацієнтів. У Китаї, наприклад, лікар приділяє пацієнтові в середньому 2 хвилини.

На думку вчених, маленька тривалість огляду лікарем знижує якість медичної допомоги і підвищує ризик вигоряння медичних працівників. Що стосується відчуття задоволеності пацієнта, то воно не так сильно залежить від тривалості консультації. «Навіть якщо на пацієнта буде відводитися 30-40 хвилин лікарського часу, немає гарантій, що пацієнт залишиться задоволений», – заявив один з авторів дослідження д-р Ірвінг.

Доцільність вакцинації проти менінгококової інфекції групи В у країнах ЄС/ЄЕП – експертна думка ECDC

Менінгококки серогрупи В є причиною розвитку септицемії і менінгіту з швидким початком хвороби, високою захворюваністю і смертністю. У 2015 р країнах європейського союзу (ЄС) і європейського економічного простору (ЄЕП) було зареєстровано 1 682 випадки менінгококової інфекції групи В, причому темпи захворюваності були найбільш високими серед немовлят у віці до 1 року, хоча тягар хвороби варіює між країнами.

Перша багатокомпонентна менінгококова вакцина В (4CMenB) отримала ліцензію на маркетування в ЄС в 2013 р, і з того часу 12 країн випустили рекомендації по її використанню. На сьогодні ця вакцина включена в державні програми з імунізації в Ірландії, Італії та Великобританії. Австрія, Чехія і Німеччина (штат Саксонія) рекомендують цю вакцину без державного фінансування, а 6 країн включили її в програму по імунізації тільки для осіб з груп ризику. Країни, які вирішили не запроваджувати рутинну вакцинацію проти менінгококової інфекції групи В, приводили різні причини для відмови від неї: низька захворюваність, відсутність економічної ефективності, обмеження даних щодо ефективності, безпечності, тривалості захисту від інфекції та ін.

Було доведено, що вакцина 4 CMenB ефективна для індукування імунної відповіді у немовлят у віці 2-5 міс при введенні доз за схемою «3 + 1», а також у немовлят старше 6 міс і у дітей 2-5 років за схемою «2 + 1». У підлітків і дорослих 2 дози вакцини дозволяли досягти необхідної імунної відповіді. Результати, отримані в Великобританії, де імунізація 2 дозами вакцини 4 CMenB була введена в національну програму по імунізації в вересні 2015 року, показують, що ефективність 2 доз вакцини 4cmenb склала 82,9% по відношенню до всіх випадків менінгококової інфекції групи В. Кількість випадків захворюваності серед немовлят, які мали право на вакцинацію, скоротилося вдвічі за перші 10 міс реалізації програми.

У свою чергу, дані, отримані з Ірландії і Великобританії, показали, що ця вакцина є економічно ефективною через більш високу захворюваність на менінгококову інфекцію групи В серед дітей у віці до 1 року в цих країнах і з урахуванням соціальних витрат, вартості вакцини, графіка вакцинації. В цілому економічна ефективність вакцини 4cmenb залежить від специфіки конкретної країни.

Експертний висновок ECDC про впровадження багатокомпонентної менінгококової вакцини b (4 CMenB) в країнах ЄС/ЄЕП пропонує кілька варіантів схем вакцинації для країн, які розглядають питання про включення цієї вакцини в програму імунізації: вакцинація всіх немовлят у віці до 1 року, вакцинація різних вікових груп, вакцинація осіб з груп високого ризику або вакцинація людей в умовах спалаху.

Крім того, даний експертний висновок підкреслює важливість комунікації з батьками і працівниками охорони здоров'я щодо цієї вакцини і співпраці між країнами в процесі оцінки доцільності включення її в графік імунізації.

Документ покликаний підтримувати прийняття на національному рівні рішень щодо вакцинації проти менінгококової інфекції групи в у країнах ЄС/ЄЕП.

За матеріалами ecdc.europa.eu