Менінгококки серогрупи В є причиною розвитку септицемії і менінгіту з швидким початком хвороби, високою захворюваністю і смертністю. У 2015 р країнах європейського союзу (ЄС) і європейського економічного простору (ЄЕП) було зареєстровано 1 682 випадки менінгококової інфекції групи В, причому темпи захворюваності були найбільш високими серед немовлят у віці до 1 року, хоча тягар хвороби варіює між країнами.

Перша багатокомпонентна менінгококова вакцина В (4CMenB) отримала ліцензію на маркетування в ЄС в 2013 р, і з того часу 12 країн випустили рекомендації по її використанню. На сьогодні ця вакцина включена в державні програми з імунізації в Ірландії, Італії та Великобританії. Австрія, Чехія і Німеччина (штат Саксонія) рекомендують цю вакцину без державного фінансування, а 6 країн включили її в програму по імунізації тільки для осіб з груп ризику. Країни, які вирішили не запроваджувати рутинну вакцинацію проти менінгококової інфекції групи В, приводили різні причини для відмови від неї: низька захворюваність, відсутність економічної ефективності, обмеження даних щодо ефективності, безпечності, тривалості захисту від інфекції та ін.

Було доведено, що вакцина 4 CMenB ефективна для індукування імунної відповіді у немовлят у віці 2-5 міс при введенні доз за схемою «3 + 1», а також у немовлят старше 6 міс і у дітей 2-5 років за схемою «2 + 1». У підлітків і дорослих 2 дози вакцини дозволяли досягти необхідної імунної відповіді. Результати, отримані в Великобританії, де імунізація 2 дозами вакцини 4 CMenB була введена в національну програму по імунізації в вересні 2015 року, показують, що ефективність 2 доз вакцини 4cmenb склала 82,9% по відношенню до всіх випадків менінгококової інфекції групи В. Кількість випадків захворюваності серед немовлят, які мали право на вакцинацію, скоротилося вдвічі за перші 10 міс реалізації програми.

У свою чергу, дані, отримані з Ірландії і Великобританії, показали, що ця вакцина є економічно ефективною через більш високу захворюваність на менінгококову інфекцію групи В серед дітей у віці до 1 року в цих країнах і з урахуванням соціальних витрат, вартості вакцини, графіка вакцинації. В цілому економічна ефективність вакцини 4cmenb залежить від специфіки конкретної країни.

Експертний висновок ECDC про впровадження багатокомпонентної менінгококової вакцини b (4 CMenB) в країнах ЄС/ЄЕП пропонує кілька варіантів схем вакцинації для країн, які розглядають питання про включення цієї вакцини в програму імунізації: вакцинація всіх немовлят у віці до 1 року, вакцинація різних вікових груп, вакцинація осіб з груп високого ризику або вакцинація людей в умовах спалаху.

Крім того, даний експертний висновок підкреслює важливість комунікації з батьками і працівниками охорони здоров'я щодо цієї вакцини і співпраці між країнами в процесі оцінки доцільності включення її в графік імунізації.

Документ покликаний підтримувати прийняття на національному рівні рішень щодо вакцинації проти менінгококової інфекції групи в у країнах ЄС/ЄЕП.

За матеріалами ecdc.europa.eu